16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportIrina Begu a ajuns în turul al 3-lea la Roland Garros

Irina Begu a ajuns în turul al 3-lea la Roland Garros

Irina Camelia Begu s-a calificat în manșa a 3-a la Roland Garros după o victorie spectaculoasă în fața americancei Coco Vandeweghe, scor 7-6, 6-7 și 10-8 în decisiv. Begu a revenit după ce adversara ei a servit pentru meci când conducea cu 5-4 în ultimul set și s-a impus pe final arătând o formă fizică mai bună. Meciul a durat 3 ore și 38 de minute, cel mai lung de până acum în competiția feminină din Franța.

Următoarea adversară a Irinei va fi nemțoaică Anica Beck, numărul 39 mondial, care a trecut tot în 3 seturi de ucraineanca Katerina Bondarenko.
Singura jucătoare română rămasă în cursă alături de Irina Begu la Grand Slam-ul parizian este Simona Halep, care va juca tot vineri, în primul meci al zilei, cu japoneza de doar 18 ani Naomi Osaka, numărul 101 mondial. Turneul de la Roland Garros are anul acesta premii totale de 12 milioane și jumătate de euro.