14.5 C
Știri de ultima orăSportMonica Niculescu a pierdut în primul tur la Roland Garros

Monica Niculescu a pierdut în primul tur la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de franțuzoaica Pauline Parmentier cu 6-2, 7-6 (2), marți seara, în runda inaugurală a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului.

Monica Niculescu (28 ani, 35 WTA), cap de serie numărul 31, continuă să o conducă pe Parmentier (30 ani, 88 WTA) la meciurile directe, cu 5-3. Monica se impusese în precedentele două partide, ambele anul trecut, în finală la Marsilia (ITF) cu 6-2, 7-5 și în finală la Poitiers (ITF), cu 7-5, 6-2.

Doar două jucătoare române au trecut de runda inaugurală la simplu, Simona Halep (a șasea favorită) și Irina Begu (cap de serie numărul 25).

Halep (24 ani) o va înfrunta în turul al doilea pe kazaha Zarina Dias (22 ani, 90 WTA), pe care a învins-o în ambele meciuri directe, în 2014, cu 6-1, 6-4 în turul al treilea la Australian Open și cu 6-3, 6-0 în optimi la Wimbledon.

Irina Begu (25 ani, 28 WTA) va avea o adversară dificilă în turul secund, Coco Vandeweghe (SUA), o jucătoare de 24 de ani, aflată pe locul 43 în lume. Cele două se vor înfrunta în premieră.