17.8 C
Știri de ultima orăSportFotbal / CFR Cluj a câştigat Cupa României

Fotbal / CFR Cluj a câştigat Cupa României

gds-sport

Formaţia CFR Cluj a câştigat ieri seară Cupa României după ce s-a impus, cu 7-6, după executarea loviturilor de departajare, în finala competiţiei, în faţa grupării Dinamo Bucureşti. După primele 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, golurile fiind marcate de Gnohere (’23 – penalti) şi Bicfalvi (’35), pentru „câini”, respectiv Juan Carlos (’47) şi Cristian Lopez (’89), pentru clujeni. Egalitatea a persistat şi după cele două reprize de prelungiri, apoi s-a trecut la loviturile de departajare, unde scorul a fost 5-4 pentru ardeleni. Din tabăra CFR-ului au punctat toţi jucătorii desemnaţi de antrenorul Toni Conceicao, în speţă Cristian Lopez, Tiago Lopes, Beleck, Petrucci şi Juan Carlos. Pentru Dinamo au marcat Bicfalvi, Gnohere, Anton şi Vali Lazăr şi a ratat Dorin Rotariu.

Dinamo: Cerniauskas – Hanca (’73, A. Marc), Puljic, Mevlja, Filip – Anton – Rotariu, Bicfalvi, Palic (’83, Nedelcearu), Kortzorg (’75, V. Lazăr) – Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, Mureşan, Camora – Juan Carlos, Petrucci, Gomelt (’46, C. Lopez) – Nouvier (’80, Bruno), Bud (’59, Beleck), Jakolis. Antrenor: Toni Conceicao.

Cartonaşe galbene: Kortzorg, Nedelcearu / Lopes, Nouvier, Petrucci.

A arbitrat: Ovidiu Haţegan.