5.3 C
Știri de ultima orăSportCSO Filiaşi şi CSU II Craiova au capotat în finalul meciurilor

CSO Filiaşi şi CSU II Craiova au capotat în finalul meciurilor

Maghici (în albastru) a făcut diferenţa în meciul cu CSO Filiaşi (foto: Alexandru Vîrtosu)

Etapa intermediară de ieri de la Liga a III-a, seria 4, nu a fost benefică pentru reprezentantele Doljului, care nu au contabilizat nici un punct, ambele cedând spre finalul partidelor.

CSO Filiaşi a pierdut, scor 0-1, pe stadionul „Chimia” din Işalniţa, în faţa echipei FC Hunedoara. Golul oaspeţilor a fost marcat de Maghici, cu un şut din marginea careului (’82).

CSO Filiaşi: Lascu – Cimpoeru, Lupu, Istudor, Neacşu – Moraru, Obeanu, N. Popescu, Georgescu (’63, Petcu) – Tănase, Duriţă (’63, Pârvuică). Antrenor: Dragoş Bon.

FC Hunedoara: Ilie – Ionică (’87, Ciuculescu), Cristian, Maghici, Petresc, Dragotescu, Lazea, Simionov (’90+2, Moroşanu), Creciunesc (’72, Grigore), Bozian, Bloj. Antrenor: Mircea Alic.

Cartonaşe galbene: Neacşu / Drăgoescu.

Au arbitrat: Gheorghe Olaru – Lucian Tănase, Cristian Cosmescu.

Observatori: Emil Filip, Ion Lupşa.

În etapa viitoare, CSO Filiaşi va juca pe terenul celor de la Naţional Sebiş, vineri, de la ora 18.00.

„Satelitul” a luat gol în minutul 94

La rândul său, echipa a doua a CS Universitatea Craiova a fost învinsă cu 2-1 în deplasare, pe terenul celor de la Măgura Cisnădie. Sibienii au marcat în minutele 24 şi 90+4, replica alb-albaştrilor venind prin Surugiu, care egalase în minutul 92.

Pentru „satelit” au evoluat următorii: Nica – Ghincea, Dina, Drăghici, Luică – Florea, Hergheligiu – Surugiu, Constantin, Căpăţână – Neacşu. Au mai intrat: Geanimu, Burlacu, Ion, Rodeanu.

„Tinereţea şi-a spus cuvântul la final, din păcate după ce am revenit pe tabelă nu am reuşit să menţinem rezultatul. A fost un meci pe care nu meritam să-l pierdem. În special pentru că repriza secundă am dominat-o total“, a declarat antrenorul craiovenilor, Bogdan Vrăjitoarea, pe site-ul clubului.

În runda următoare CS Universitatea II Craiova va primi vizita formaţiei ASU Poli Timişoara, întâlnirea fiind programată vineri, de la ora 18.00, pe stadionul principal din Işalniţa.

Liga a III-a, etapa a 27-a: Măgura Cisnădie – CS Universitatea II Craiova 2-1, CSO Filiaşi – FC Hunedoara 0-1, CSM Lugoj – Naţional Sebiş 0-0, Metalurgistul Cugir – Performanţa Ighiu 1-2, Millenium Giarmata – CS Ineu 1-0, ASU Poli Timişoara – Cetate Deva 2-3, Minerul Motru – Nuova Mama Mia Becicherecul Mic 1-3. Pandurii II Târgu Jiu a stat.

Clasament: 1. ASU Poli Timişoara 55 puncte (golaveraj 52-24), 2. Performanţa Ighiu 54 (49-20), 3. Metalurgistul Cugir 51 (52-27), 4. Naţional Sebiş 44 (33-26), 5. FC Hunedoara 41 (41-40), 6. Cetate Deva 40 (35-27), 7. Pandurii II Târgu Jiu 35 (35-29), 8. Becicherecul Mic 35 (38-34), 9. CSM Lugoj 34 (28-27), 10. Măgura Cisnădie 33 (25-33), 11. CS Ineu 28 (22-30), 12. CS Universitatea II Craiova 27 (36-38), 13. CSO Filiaşi 19 (18-42), 14. Millenium Giarmata 19 (24-49), 15. Minerul Motru 18 (12-54).