10 C
Știri de ultima orăSportSCM-U a pierdut şi meciul al doilea cu BC Mureş

SCM-U a pierdut şi meciul al doilea cu BC Mureş

Pantic (la minge) și colegii săi au fost învinși și în al doilea meci (foto: Bogdan Grosu)

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova este condusă cu 2-0 la general, după primele meciuri cu BC Mureş din sferturile de finală ale Ligii Naţionale.
Oltenii au pierdut ambele partide de pe teren propriu la fel, după o repriză de prelungiri.
Aseară, Cătălin Burlacu şi colegii săi au fost învinşi cu scorul de 99-96 (25-25, 26-23, 19-20, 13-15, 16-13), spre dezamăgirea suporterilor craioveni care se aşteptau ca favoriţii să egaleze situaţia, după ce luni mureşenii s-au impus cu scorul de 98-95. Pentru SCM-U au evoluat aseară: Burlacu (13p), Hargrove (25), Popa (5), Pantic (18), Pilcevic (18), Johnson (9), Popescu (2), Djurasovic (2) şi Micic (4).
La fel ca la prima partidă, şi ieri a absentat Travis Bureau, despre care reprezentanţii clubului SCM spuneau că nu are probleme cu viza de şedere în România, dar în timpul partidei de aseară, jucătorul american a postat pe o reţea de socializare un comentariu în care apărea că este în Bulgaria.
La fel ca în primul joc, principalul marcator al mureşenilor a fost aseară tot Mohammed, cu 29 de puncte, urmat de Martinic (26). La finalul partidei, antrenorul echipei oltene, Vladimir Vuksanovic, a spus că adversarii au stat mult mai bine în apărare şi că speră că la BC Mureş echipa sa va reuşi să întoarcă rezultatul, deşi este aproape imposibil.
Meciurile trei şi patru sunt programate la Târgu Mureş, pe 25 şi 27 aprilie (dacă va fi nevoie).