miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSport17 medalii pentru karateka de la „Trișcu“ și CSU

17 medalii pentru karateka de la „Trișcu“ și CSU

20160409_194830

La doar o săptămână distanță de când urcau pe podiumul mondial, karateka din Bănie au „recidivat“ cu aceleași rezutate bune la Campionatul Național de karate WKF desfășurat la Râmnicu Vâlcea, în sala „Traian“.
Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ a fost reprezentat de 12 sportivi, care au obținut zece medalii (patru de aur, trei de argint, trei de bronz). Alexandra Rombu (kumite, U21), Mădălina Vasile (kumite minicadete), Ana Maria Gornoviceanu (kumite minicadete), dar și echipa de kata minicadete (Mădălina Vasile, Ana Maria Gornoviceanu, Daria Manafu) au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Titluri de vicecampioni au obținut Luiza Iordache (două medalii, la kumite și kata junioare) și echipa masculină de kata cadeți (Alexandru Potcovaru, Denis Petrescu, Cristian Motoi), în timp ce Alexandra Rombu (două medalii la kumite senioare și kata U21) și Daria Manafu (kumite minicadete) au urcat pe dreapta a treia a podiumului. De la CS Universitatea au participat șapte sportivi, care s-au întors acasă cu o medalie de aur, obținută de echipa masculină de kata U21 (Ionuț Luță, Gabriel Iordache, Eric Șoș) și câte trei de argint și bronz. Pe locul doi s-au clasat Anisia Iova (două medalii, la kumite individual și kata U21) și echipa masculină de kata seniori (Ionuț Mitrică, Gabriel Iordache, Marius Florescu). Locul trei a fost ocupat de Anisia Iova (kata individual senioare), Gabriel Iordache (kumite U21) și Ionuț Luță (kumite U21). Medaliații de la „Trișcu“ și CS Universitatea sunt pregătiți de profesorul Geri Mitroi. Competiția de la Vâlcea a reunit 385 de sportivi de la 49 de cluburi.