20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNoroc cu Herghe! (galerie foto)

Noroc cu Herghe! (galerie foto)

Andrei Hergheligiu a reuşit primul gol din acest sezon, dar decisiv pentru CSU (Foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea Craiova s-a impus ieri, scor 2-1, pe stadionul „Extensiv“, în fața echipei FC Botoșani, într-o partidă contând pentru etapa a 4-a din play-out-ul Ligii I. Oaspeții au deschis scorul prin Ngadeu (’31), iar alb-albaștrii, cu un om mai puțin pe teren după eliminarea lui Izvoranu, au replicat prin Acka (’55) și Hergheligiu (’89). Altfel spus, după o primă repriză dezastruoasă, Craiova a revenit de la cabine motivată și a arătat o altă față. A avut și noroc în „drumul“ spre victorie, pentru că moldovenii au irosit incredibil două ocazii uriașe de gol înainte de lovitura lui Hergheligiu.

Acka a fost cel care a adus speranța în tabăra olteană

CSU Craiova: Straton – Dumitraș, Popov, Acka, Izvoranu – Zlatinski, Madson (’79, Kay) – Ivan (’82, Hergheligiu), Nuno Rocha, Bancu – Măzărache (’70, Băluță). Antrenori: Daniel Mogoșanu, Victor Naicu.
FC Botoșani: P. Iliev – Tomozei, Ngadeu, Miron, Muşat – Cucu, Fulop (’67, D. Roman) – Carralero (’56, Popovici), Cabrera, Casado – Matulevicius (’77, Bordeianu). Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonașe galbene: Izvoranu ’37, ’39, Kay ’86 / Miron ’16, Ngadeu ’28, Cucu ’61.
Cartonaş roșu: Izvoranu ’39.
Au arbitrat: Istvan Kovacs – Valentin Avram, Vladimir Urzică; Horia Mladinovici.

Mogoșanu: Avem un grup cu caracter puternic

Directorul tehnic al CSU, Daniel Mogoșanu, a explicat ce anume le-a transmis jucătorilor săi la pauză de au arătat apoi alt fotbal, deși erau în inferioritate numerică.

_DSC0009
„Le-am spus că nu avem nimic de pierdut și că e important să ne jucăm șansa până la capăt. Am schimbat și am jucat cu doi atacanți și trei mijlocași centrali și le-am cerut fundașilor de bandă să urce la fiecare acțiune. În zece oameni am dominat o echipă care ne conducea cu 1-0 și am reușit să întoarcem rezultatul, pentru că am crezut în noi. Am arătat că avem un grup cu un caracter puternic, cu o mentalitate bună și care își dorește să performeze. Am avut și șansă la unele ocazii ale lor, dar și asta face parte din joc. Botoșaniul nu și-a creat în prima repriză ocazii de gol. Știam foarte bine că mizează pe mingea a doua, pe fazele fixe, și o neatenție de marcaj a făcut ca scorul să devină 1-0 pentru ei. Ne gândim la Liga Europa, însă mai sunt multe jocuri până la finalul play-out-ului și dacă le vom gestiona bine vom termina pe locul șapte“, a declarat Mogoșanu.
„Felicit jucătorii pentru ardoarea cu care au jucat. Îl felicit și pe Mogoșanu pentru așezarea jucătorilor în teren în cea de-a doua repriză. Mai sunt multe etape de jucat, dar dacă vom evolua în continuare cu aceeași dorință sunt convins că ne vom îndeplini acest obiectiv pe termen scurt: locul șapte“, a comentat managerul Felix Grigore.

Jucătorii, fericiți

Autorul golului victoriei, Andrei Hergheligiu, s-a arătat bucuros că a reușit să trimită cele trei puncte în contul Craiovei: „Este o victorie mare pentru noi și ne bucurăm, mai ales că am reușit să întoarcem meciul în zece oameni. Am cam uitat de când n-am mai dat gol, dar mă bucur că am reușit să-mi ajut echipa“.

Andrei Ivan s-a bucurat mult pentru golul prietenului său Hergheligiu

Urmărit din tribune de trimișii clubului italian Genoa, Andrei Ivan a declarat că doar de la vară se pune problema plecării sale: „Nu știam că sunt reprezentanții lui Genoa la meci. Sunt la Craiova și vreau să-mi fac meseria cât mai bine și sper să plec în vară la un club din afară. Nu fac eu prețurile, ci clubul. Am jucat patru meciuri în zece zile și sunt foarte obosit, au fost și drumurile… Când m-a schimbat Herghe i-am spus să fie tare că o să marcheze și uite că așa a fost. Noi credem din primul și până în ultimul minut că o să câștigăm și ne dăm viața pe teren“.

În etapa următoare, CSU Craiova va evolua pe terenul celor de la CSMS Iași, partida fiind programată duminică, de la ora 18.00.