15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBaschet: Craiova - Steaua, meci special pentru suporteri

Baschet: Craiova – Steaua, meci special pentru suporteri

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova înfruntă astăzi formația Steaua CSM Eximbank București, în Polivalentă, de la ora 20.00 (DigiSport). Meciul contează pentru etapa a 30-a din Liga Națională și este așteptat cu interes de suporterii craioveni. „Îi vom întâmpina pe steliști cum se cuvine, într-un infern alb-albastru“, a fost mesajul unui fan craiovean. SCM-U a învins runda trecută liderul CSM Oradea, iar bihorenii au făcut rocadă în clasament cu Steaua. Acum, Cătălin Burlacu și colegii săi și-au propus să bată și Steaua, așa cum au reușit pe finalul anului trecut. Cele două combatante s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, de trei ori în campionat și de două ori în Cupa României. Steaua a câștigat trei meciuri, Craiova – unu, iar un alt meci, în Cupa României, s-a încheiat la egalitate. SCM-U Craiova are nevoie de cele două puncte pentru a se menține pe locul patru în clasament, cel care asigură avantajul terenului propriu în sferturile de finală ale campionatului. Cealaltă echipă olteană din Liga Națională, Energia Târgu Jiu (locul 3 în grupa locurilor 7-12), va primi astăzi (ora 17.00) vizita ultimei clasate, Gaz Metan Mediaș.