11.7 C
Știri de ultima orăSportCinci medalii la judo pentru craioveni

Cinci medalii la judo pentru craioveni

Theodora Bleaju (stânga) a obținut medalia de argint la Cluj

O nouă competiție, noi medalii pentru judoka din Bănie, care au urcat de cinci ori pe podium la Campionatul Național U21 (juniori), desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute la Baia Mare. De la CS Universitatea Craiova, Theodora Bleaju (48 kg) și Floriana Văcaru (78 kg) au devenit vicecampioane naționale, Cleonia Rîciu (52 kg) a obținut medalie de bronz, iar Tania Ene (48 kg) și Eusebio Dragotescu (55 kg) au încheiat concursul pe locul cinci. CSM Craiova a avut două medaliate, la aceeași categorie, +78 kg. Nicoleta Veghea a cucerit medalia de argint, iar Georgiana Renghea a ocupat locul trei. Alexandru Șerban (100 kg) și Badea Rut (44 kg.) s-au clasat pe locul cinci. Sportivii de la CS Universitatea sunt pregătiți de Mihai Voinea, iar cei de la CSM de către Adrian Nicola.