10 C
Știri de ultima orăSportȘapte medalii pentru judoka din Oltenia

Șapte medalii pentru judoka din Oltenia

Judoka din Oltenia au obținut noi medalii, de data aceasta la Campionatul Național rezervat juniorilor 3 (U16) de la Drobeta Turnu Severin. Reprezentantele Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ din Bănie au urcat de patru ori pe podium. Daniela Demetrio a obținut cea mai strălucitoare medalie. Sportiva pregătită de Nicolae Pârvu a fost cea mai bună la categoria 57 kg, devenind campioană națională. Iulia Dumitru (antrenor Mihai Voinea) a obținut medalie de argint la categoria 44 kg, în timp ce Romina Popescu (36 kg, antrenor Mihai Voinea) și Sebastiana Stănciucă (52 kg, antrenor Mihai Voinea) au obținut medalii de bronz. Tot pe treapta a treia a podiumului a urcat și o sportivă de la CSM Craiova, Giorgiana Renghea, eleva lui Adrian Nicola luând startul la categoria +70 kg. Și CSM Drobeta Turnu Severin a avut o campioană națională, pe Iasmina Covaciu, la categoria 40 kg. Tot din județul Mehedinți, Ane Marie Brebinaru, de la CCE Strehaia, a obținut medalie de bronz la categoria 44 kg.