8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis: Angelique Kerber a învins-o pe Serena Williams în finala de la Australian Open

Angelique Kerber a cucerit trofeul la Australian Open şi de luni va urca pe locul doi în clasamentul WTA, devansând-o pe Simona Halep (foto: Prosport)

Angelique Kerber s-a impus astăzi în faţa Serenei Williams, în finala turneului feminin de la Australian Open, cucerind astfel primul turneu de Mare Şlem al carierei.

Sportiva din Germania a câştigat meciul împotriva liderului WTA în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-4, după două ore şi opt minute.

Pentru victoria din finala Australian Open, Kerber va primi un cec de 3,1 milioane de dolari şi 2000 de puncte WTA. În urma acestei performanţe Kerber va urca pe locul 2 WTA, devansând-o pe Simona Halep în clasament.