16.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f): Naționala României a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial

Cristina Neagu (în albastru) a fost din nou MVP-ul meciului

Naționala de handbal feminin a României a câștigat astăzi medalia de bronz la Campionatul Mondial din Danemarca, după ce a învins, cu scorul de 31-22, selecționata Poloniei, în finala mică a competiției.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 10 goluri, Manea 4, Ardean-Elisei 3, Geiger 3, Vizitiu 3, Buceschi 2, Nechita 2, Szucs 1, Tănăsie 1, Marin 1, Perianu 1.

Cristina Neagu, care a marcat 10 goluri în acest meci, a devenit golghetera competiției, cu 63 de goluri. Totodată, Neagu a fost desemnată jucătoarea meciului cu Polonia.

Anterior, la CM din Danemarca, tricolorele au obţinut următoarele rezultate: în grupa D, pe care a încheiat-o pe locul 4 – 47-14 (23-3) cu Puerto Rico, 36-20 (18-12) cu Kazahstan, 18-26 (12-13) cu Spania, 22-26 (10-13) cu Norvegia şi 27-30 (16-17) cu Rusia, în optimile de finală – 25-22 (13-18) cu Brazilia, în sferturile de finală – 31-30 (13-10, 27-27) cu Danemarca şi în semifinale, 33-35 (14-17, 27-27) cu Norvegia, ultimele două partide fiind decise după prelungiri.
Echipa României este calificată şi la turneele preolimpice, preşedintele FR Handbal, Alexandru Dedu, declarând că România „este interesată şi are dreptul prin regulament” să organizeze unul din cele trei turnee, programate în perioada 18-20 martie 2016.