24.5 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Dan Petrescu a câștigat Cupa Chinei cu Jiangsu Guoxin-Sainty

Fotbal – Dan Petrescu a câștigat Cupa Chinei cu Jiangsu Guoxin-Sainty

Antrenorul român Dan Petrescu a câștigat Cupa Chinei la fotbal cu echipa Jiangsu Guoxin-Sainty, duminică, după ce a învins în manșa a doua a finalei formația Shanghai Greenland Shenhua cu scorul de 1-0, în deplasare, informează Agerpres. Unicul gol a fost marcat de internaționalul croat de origine braziliană Sammir (‘109), scorul fiind egal, 0-0, în prima manșă. Fundașul român Marius Constantin a fost titular la Jiangsu, echipă care s-a clasat pe locul 9 în acest sezon al Superligii chineze. Acesta este al doilea trofeu din palmaresul clubului, care a mai cucerit Cupa Chinei în 2013. Anul trecut, Shandong Luneng Taishan a câștigat Cupa Chinei, după ce a dispus în finală de Jiangsu Guoxin-Sainty cu 4-2 și 1-2.

Petrescu a preluat echipa Jiangsu Guoxin-Sainty în iulie anul acesta.