24.6 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – Gorjenii au învins la Botoşani

Fotbal – Gorjenii au învins la Botoşani

Pandurii Târgu Jiu a învins, astăzi, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a 8-a din Liga I. Oltenii au deschis scorul prin Hora, care l-a executat pe Iliev de la doi metri, după o pasă a lui Ciucur (’36), şi au închis tabela în minutul 90+5, când Mihai Roman a şutat imparabil de la aproximativ 14 metri.

FC Botoşani: Iliev – Patache (’46, Dimitrov), Miron, Cucu, Acsinte (’68, Fulop) – Vaşvari, Costin, Cabrera – Roşu, Dan Roman, Batin (’76, Neziri). Antrenor: Leo Grozavu.

Pandurii Târgu Jiu: Stanca – Unguruşan, Filipetto, Vasco, Momcilovici – Droppa, Mrzljak (’70, Piţian) – Hora, Nistor, Ciucur (’61, M. Roman) – Wellington (’59, Nicoară). Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Roşu ’32, D. Roman ’90+4 / Ciucur ’13, Mrzljak ’65, M. Roman ’77, Stanca ’90+2.

Au arbitrat: Iulian Dima – Alexandru Cerei, Ciprian Florin Danşa; Adrian Illyeş.

Observatori: Costin Ioan Toma, Viorel Anghelinei.

Căpitanul echipei FC Botoşani, Florin Acsinte, a fost dus la spital în repriza a doua, după ce a fost faultat dur de Mrzkjak.

Spre finalul partidei, suporterii echipei gazdă au scandat: „Demisia!”.