17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - CSU II Craiova merge mai departe în Cupa României

Fotbal – CSU II Craiova merge mai departe în Cupa României

Lucian Scarlat (la minge) a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren (foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea II Craiova s-a impus cu scorul de 2-1 în partida disputată astăzi, pe stadionul „Extensiv”, în compania echipei ACS Viitorul Municipal Craiova, contând pentru faza întâi a Cupei României. Gruparea de la Ișalnița a deschis scorul prin Lucian Scarlat, care a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri cu un şut prin zid (’39). Alb-albaștrii au restabilit egalitatea în minutul 72, prin Sergiu Jurj, care a reluat de la 10 metri o pasă de la Marcu (’72). CSU II Craiova a preluat conducerea în minutul 77, după ce Vlad Marcu a șutat imparabil de la circa 8 metri. Alb-albaștrii au avut și o bară în repriza secundă, şutul lui Vlad Marcu nimerind butul din dreapta lui Cosmin Chiriță (’56).

CSU II Craiova: L. Popescu – Marcu, Constantinescu (’46, Ghincea), Ion, Gârbiţă – Armăşelu (’46, Şt. Stancu), Georgescu – Manea, Dinu, R. Petre (’46, Căpăţână) – Jurj. Antrenor: Nae Ungureanu.

ACSVM Craiova: C. Chiriță – Tănase, M. Chiriță, Istudor (’75, R. Badea), Nuță – Sgubin (’58, Ștomlega), Stoichițoiu, Buzatu, Țucă – C. Scarlat, L. Scarlat. Antrenor: Alin Gavrilă.

Au arbitrat: Alina Peșu – Romeo Popa, Claudiu Tudor.