22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism: Bianca Răzor, medaliată cu aur la CE de tineret

Atletism: Bianca Răzor, medaliată cu aur la CE de tineret

Atleta Bianca Răzor a cucerit astăzi medalia de aur în proba de 400 de metri, la Campionatele Europene de la Tallinn.

Răzor a încheiat cursa de 400 de metri cu timpul de 51,31 secunde, după ce în calificări alergase exact cu acelaşi timp, 51,31 secunde, record personal care i-a adus şi calificarea la JO din 2016.

Medalia cucerită de Bianca Răzor este a treia pentru delegaţia României la Tallinn, după cele cucerite de Alin Firfirică (aur la aruncarea discului) şi Andreea Elena Panţuroiu (argint la triplusalt).

Tot astăzi, craioveanca Adelina Tănasie s-a clasat a şaptea în finala de la 800 metri, cu un nou record personal,  2:03,92, iar Elena Panaet s-a clasat pe locul 15, ultimul, în proba de 3.000 de metri obstacole (10:41.86 minute).