10 C
Știri de ultima orăSportȘtefania Priceputu a făcut senzație la Mondialele de lupte pe plajă

Ștefania Priceputu a făcut senzație la Mondialele de lupte pe plajă

Ştefania Priceputu şi antrenorul său Valentin Boboşca

La Mangalia s-a desfășurat, la sfârșitul săptămânii trecute, Campionatul Mondial de lupte pe plajă, cu participarea a peste 170 de sportivi din 12 țări, Turcia, Iran, Italia, Grecia, Rusia, Norvegia, Bulgaria, Austria, Moldova, Estonia, Kazahstan și România.
Sportivii craioveni au obținut trei medalii, câte una de fiecare culoare. Cea mai strălucitoare a fost câștigată de Ștefania Priceputu. Sportiva legitimată la LPS „Petrache Trișcu“ și CSM Craiova a luptat în limitele categoriei 50 de kilograme, la cadete. Antrenorul Valentin Boboșca a vorbit despre performanța elevei sale: „Ștefania a învins două campioane de categorii mai mari. Ea concurează la 43 de kilograme în mod obișnuit, iar aici a întâlnit fete care făcuseră slăbire și erau mai aproape de 50 de kilograme. La lupte pe plajă este un regulament diferit față de cele pe saltea. Trebuie să ai stabilitate mare în picioare. Acum, sportiva se pregătește pentru Campionatul Național din luna iulie de la Constanța, apoi de competițiile de anvergură, Mondialele și Europenele“. Altă elevă a lui Boboșca, Ana Maria Stoian, de la CSM Craiova, a urcat pe a doua treaptă a podiumului la senioare. Și Sergiu Constantin, de la CS Universitatea Craiova, a urcat pe podium, câștigând medalia de bronz la categoria 60 de kilograme, la juniori. Alți doi luptători de la Universitatea, Ion Plop (juniori) și Mădălin Mânzală (seniori), au încheiat competiția pe locul cinci. Sportivii sunt pregătiți de frații Marius și Aurel Cimpoeru. Alte două medalii au ajuns în Oltenia, cucerite de sportive de la CSM Drobeta Turnu Severin (antrenor Marin Dobrescu). Larisa Nițu a cucerit titlul mondial la cadete, iar Mihaela Bărbulescu a obținut medalia de argint, la junioare.