10 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - CSU II Craiova a realizat eventul (galerie foto)

Fotbal – CSU II Craiova a realizat eventul (galerie foto)

Jucătorii "satelitului" CSU au reuşit o victorie frumoasă contra Dunării Bistreţ, dar cu multe emoţii (foto: Alexandru Vîrtosu)
Jucătorii „satelitului” CSU au reuşit o victorie frumoasă contra Dunării Bistreţ, dar cu multe emoţii (foto: Alexandru Vîrtosu)

Formația CS Universitatea II Craiova s-a impus sâmbătă, cu scorul de 4-2 (0-2),  în fața echipei Dunărea Bistreț, în finala Cupei României Dolj, disputată la Cârcea.

Dunărenii au deschis scorul prin Florin Cimpoieru (‘1, 0-1), cu un șut de pe partea dreaptă, și și-au majorat diferența în minutul 22, tot prin Cimpoieru, de data aceasta cu o finalizare de pe partea stângă, la colțul lung (0-2).

După pauză, CS Universitatea II a redus din handicap prin Dan Buzărnescu (’49, 1-2), aceasta reluând de la aproximativ opt metri o centrare venită de pe stânga. Alb-albaștrii au restabilit egalitatea prin Alex Dinu, care a șutat din mijlocul careului (’74, 2-2). „Satelitul” a reușit să intre în avantaj după ce Dan Căpățână a șutat imparabil de la 12 metri lateral dreapta, mingea lovind bara înainte să intre în poartă (’84, 3-2). Tabela s-a „închis” la scorul de 4-2, după un șut puternic al lui Sergiu Jurj, care a profitat de o greșeală a defensivei dunărene (’89).

În tribuna stadionului din Cârcea au luat loc numeroși politicieni, printre care primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, viceprimarul Dan Dașoveanu, Gheorghe Nedelescu, dar și oameni importanţi din lumea sportului, în frunte cu „maximii” Sorin Cârțu, Gheorghiță Geolgău, Nae Ungureanu și Aurică Beldeanu.

CS Universitatea II Craiova: L. Popescu – Ghincea, Ciocoteală, Drăghici, Gârbiță – Georgescu (’70, Dinu), Armășelu (’56, Jurj) – Marcu (’32, Căpățână), Manea, Iuga – Șt. Stancu (’32, Buzărnescu). Antrenor: Daniel Mogoșanu.

Dunărea Bistreţ: Ciocârlan – Cebuc, Țuculeanu, Goagă (’88, Buzatu), Mateiță – Trăistaru (’72, Mieilă), Bouleanu (’56, C. Marin), Crișan, Ologu – Fl. Cimpoieru, Oprea (’20, Zamfir). Antrenor: Adi Nedelea.

Cartonaș galben: Marin.

Cartonaș roșu: Cr. Ologu ’59. Antrenorul Bistrețului, Adi Nedelea, a fost trimis în tribune pentru proteste în minutul 59.

Au arbitrat: George Găman – Daniel Mitruți, Mihai Iliescu – Sebastian Colțescu, Viorel Flueran; Adrian Popescu.

Observatori: Marian Ezaru, Bogdan Pâncu.

Mai multe amănunte, în ediţia de luni a GdS.