11.2 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Pandurii Târgu Jiu a încheiat campionatul pe locul nouă

Fotbal – Pandurii Târgu Jiu a încheiat campionatul pe locul nouă

Pandurii Târgu Jiu s-a impus astăzi, cu 3-0, în deplasare, în fața Rapidului, într-un meci din etapa a 34-a, ultima din sezonul 2014/2015 al Ligii I. Gorjenii au deschis scorul prin Mrzljak (45), care a profitat de o greșeală a lui Săpunaru, i-a furat mingea şi a șutat pe lângă portarul Buchta. Formația olteană și-a majorat diferența de pe tabelă în minutul 60, Alin Buleică a prelungit o centrare venită din corner, iar rapidistul Cmovs a vrut să respingă, însă şi-a trimis mingea în propria poartă. Rezultatul final l-a pecetluit Răduț, care a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+3.

Rapid: Buchta – Săpunaru, Cmovs, Sapina, Edu Oriol – Almeida (46, Cerlincă), Rui Miguel (78, Joao Coimbra), Gecov (71, Josl), Joan Oriol, Garay – D. Niculae. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Pandurii: Stanca – Unguruşan, Şandru, Vasiljevic, Grecu (67, Răduț) – Pintilii (15, Elton), Mrzljak – Buleică, Nistor, Shalaj – M. Roman (78, Shamsin). Antrenor: Edi Iordănescu.
Cartonașe galbene: Cmovs, Sapina.
Au arbitrat: Iulian Călin – George Neacşu, Gabriel Stroe.
Observatori: Irina Mârț, Mihai Stancu.
În urma acestui rezultat, Pandurii a încheiat sezonul pe locul 9, cu 45 de puncte, iar Rapid a retrogradat în eșalonul secund, terminând pe 16, cu 33 de puncte.