16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Spectacol a fost, doar golul a lipsit

Fotbal – Spectacol a fost, doar golul a lipsit

Nuno Rocha a fost el mai periculos jucător al Craiovei în meciul cu Dinamo (foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea Craiova terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată duminică, pe stadionul „Extensiv”, în fața echipei Dinamo București, contând pentru etapa a 27-a din Liga I.

De menționat că alb-albaștrii au marcat un gol în prima repriză, în minutul 39, dar reușita lui Herghelegiu a fost anulată pe motiv de offside.

Alftel, publicul craiovean a creat o coregrafie și o atmosferă superbă, ca în vremurile bune. Juniorii clubului au intrat pe teren cu steaguri mari, unele simbolizând siglele grupării, altele amintind de „Campioana unei mari iubiri” și”Craiova Maxima”, în timp ce în tribune numeroasele cartoane alb-albastre, fularele și steagurile au fluturat, toate acestea, însoțite de „Oltenia eterna terra nova”, demonstrând că dragostea pentru fotbal și culori este nemuritoare.

CS Universitatea: Bălgrădean – Dumitraș, Acka, Izvoranu, Vătăjelu – Mateiu, Bawab (’73, Ivan), Brandan, Târnăcop  (’80, Băluță) – Nuno Rocha (’83, Curelea), Herghelegiu. Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.

Dinamo: T. Marc – Bărboianu, An. Marc, Bunoza, S. Filip – Hatem (’66, Niculae), Grigore (’78, Nedelcearu)  – Gavrilă (’66, Rotariu), Cristescu, V. Lazăr – Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonașe galbene: Brandan, Izvoranu / Filip (2), Grigore.

Cartonaș roșu: Steliano Filip ’76.

Au arbitrat: Cristi Balaj – Miclos Nagy, Vladimir Urzică.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Bogdan Niculae.