5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal – Barca şi Porto, victorioase

Fotbal – Barca şi Porto, victorioase

Suarez (în galben) a făcut o partidă mare în Hexagon (foto: uefa.com)

Miercuri seară s-au disputat ultimele două meciuri din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor şi, spre deosebire de confruntările de marţi, când s-a înscris un singur gol, iubitorii fotbalului au avut la ce privi.

În Franţa, Paris Saint Germain s-a văzut depăşită de FC Barcelona, scor 1-3, golurile fiind marcate de Mathieu (’82 – autogol), respectiv Neymar (’19) şi Suarez (’67, ’79).

PSG: Sirigu – Van der Wiel, Thiago Silva (’21, David Luiz), Marquinhos, Maxwell – Cabaye, Rabiot (’65, Lucas Moura), Matuidi – Pastore, Cavani, Lavezzi. Antrenor: L. Blanc.
Barcelona: Ter Stegen –  Montoya (’82, Adriano), Piqué, Mascherano, Jordi Alba –  Rakitic (’74, Mathieu), Busquets, Iniesta (’53, Xavi) – Messi, Suárez, Neymar. Antrenor: L. Enrique.

În Portugalia s-a înregistrat acelaşi scor, 3-1, dar în favoarea lui FC Porto, lusitanii administrându-i astfel o corecţie lui Bayern Munchen. Pentru portughezi a marcat Quaresma (’3 – penalti, ’10) şi J. Martinez (’65), iar pentru nemţi Thiago Alcantara (’28).

Portarul Neuer a avut viaţă grea în meciul cu FC Porto (foto: uefa.com)

FC Porto: Fabiano – Danilo, Maicon, Martins Indi, Alex Sandro – Casemiro, Herrera, Oliver – Quaresma (’84, Evandro), Martinez, Brahimi (’79, Hernani). Antrenor: J. Lopetegui.
Bayern Munchen: Neuer – Rafinha, Boateng, Dante, Bernat – Alonso (’74, Badstuber), Lahm, Thiago – Müller, Lewandowski, Gotze (’56, Rode). Antrenor: J. Guardiola.

Partidele retur se vor juca pe 21 aprilie.

În primele două „sferturi”, Juventus a trecut cu 1-0 de AS Monaco, iar Atletico Madrid a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu Real Madrid.