17.8 C
Știri de ultima orăSportVolei (f): Știința Bacău a câștigat Cupa României după ce Dinamo s-a retras de pe teren

Știința Bacău, echipă la care evoluează şi jucătoarea craioveană Denisa Rogojinaru, a câștigat Cupa României la volei feminin, aseară, la Cheile Grădiștei, după ce Dinamo Romprest București s-a retras de pe teren în finalul setului cinci, în semn de protest față de arbitraj, informează Agerpres.

În momentul în care echipa dinamovistă a decis să se retragă de pe teren, Știința conducea cu 12-9 în setul decisiv, după 25-15, 24-26, 19-25, 28-26 în primele seturi. În ultimul set, Dinamo a condus până la 8-7, dar apoi Știința a reușit cinci puncte consecutive, dar la unele dintre ele jucătoarele din Șoseaua Ștefan cel Mare au protestat la deciziile arbitrilor.

Știința salvase trei mingi de meci în setul al patru, Dinamo contestând una dintre ultimele mingi câștigate de Știința.

Pentru Dinamo aceasta este a treia finală consecutivă pierdută în fața Științei.

În semifinale, CS Știința Bacău, deținătoarea trofeului, a învins-o pe CSM Lugoj cu scorul de 3-1 (25-23, 25-14, 25-27, 25-12), iar Dinamo Romprest s-a impus în fața formației CS Volei Alba-Blaj, cu scorul de 3-2 (26-24, 24-26, 17-25, 25-21, 15-12).