17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport„Viperele“ au ținut pandurii în șah

„Viperele“ au ținut pandurii în șah

Pandurii Târgu Jiu nu a reușit decât o remiză, scor 2-2, în partida amicală disputată sâmbătă, pe stadionul din Zăvoi, contra divizionarei B CSM Vâlcea. Gorjenii s-au văzut conduși de două ori în această dispută, Marius Staicu marcând pentru „vipere“ în minutele 2 și 32 (penalti), dar Mihai Roman (’27) și Pițian (’72) au răspuns cu gol, salvând blazonul.
Antrenorul vâlcenilor, Alexandru Pelici, a mizat în acest meci pe: A. Popescu – Samson, I. Stoica, Pârvulescu, Al. Ionescu – Neagoe, Iordache – Melcea, Geantă, Firţulescu – M. Staicu. Pe parcurs au mai intrat: D. Popescu, Deaconescu, Dumitraşcu, Ov. Popescu, Codin, Himcinschi, M. Ion, Eremia, Piscanu, O. Mihai, A. Marin.
La rândul său, tehnicianul pandurilor, Edi Iordănescu, a mizat pe următorii jucători: Mingote (’46, Gliwa) – Şandru (’46, Unguruşan), Cordoş (’60, Piţian), Horj (’46, Vasiljevic), Grecu (’46, Momcilovic) – Elton da Silva, Anton (’46, Mrzljak) – Răduţ (’46, Buleică), Eric de Oliveira, Nicoară (’46, Shalaj) – M. Roman (’46, Brata).

„A fost un test util, pentru că am profitat de această întrerupere și am încercat să gestionăm cât mai bine fizic, dar și tehnico-tactic această perioadă. Ne-am dorit acest test pentru ca și jucătorii care au avut mai puține minute până acum să le dăm minute în acest joc. Au fost și jucători de la echipa a doua pe care am vrut să-i văd cum răspund. A fost un joc bun, ne-am făcut antrenamentul așa cum trebuie”, a declarat Edi Iordănescu după joc.

Pentru Pandurii Târgu Jiu vine un meci dificil în Liga I, trupa lui Edi Iordănescu urmând să întâlnească Petrolul, la Ploiești, confruntarea din etapa a 24-a fiind programată luni, 6 aprilie, de la ora 20.30. De partea cealaltă, CSM Vâlcea va începe sâmbătă confruntările din play-out contra echipei FC Bihor Oradea.