17 C
Știri de ultima orăSportFotbal – „Satelitul” a învins la scor Bistreţul (galerie foto)

Fotbal – „Satelitul” a învins la scor Bistreţul (galerie foto)

Andrei Sin (la minge) a fost unul dintre cei mai periculoşi jucători ai "satelitului" în meciul cu Dunărea Bistreţ (foto: Alexandru Vîrtosu)
Andrei Sin (la minge) a fost unul dintre cei mai periculoşi jucători ai „satelitului” în meciul cu Dunărea Bistreţ (foto: Alexandru Vîrtosu)

Echipa a doua a clubului CS Universitatea Craiova s-a impus duminică după amiază cu 5-0 în faţa formaţiei Dunărea Bistreţ, în derbiul etapei a 21-a a Ligii a IV-a Dolj, disputat pe terenul „Zoltan Crişan” din incinta Complexului Sportiv „Ion Oblemenco”.

Alb-albaştrii au deschis scorul în minutul 36, prin Ştefan Stancu, acesta a şutat imparabil de la 14 metri central, după o acţiune iniţiată de Andrei Sin.

Rezultatul pauzei l-a stabilit Adrian Cârstea, care a împins mingea de la şase metri (’41), după ce Mihai Ciocârlan respinsese un şut din afara careului.

După pauză, CSU II Craiova a continuat să preseze, iar Sin a făcut 3-0 în minutul 57, driblându-l pe portarul Ciocârlan, de apreciat fiind şi pasa lui Dinu pe culoar, de pe partea dreaptă. Demoralizaţi, oaspeţii au mai scos o dată mingea din poartă în minutul 70, când Dinu a pus latul de la doi metri, la o pasă venită de pe stânga. Cel care a pecetluit rezultatul final a fost Adrian Cârstea, şutul său de la 12 metri a lovit bara din stânga, apoi mingea a intrat în poartă (’76).

CSU II Craiova: Bojan Brac – Vlad Marcu, Cosmin Ciocoteală, Adrian Avrămia, Cristi Nicolae – Vasile Ţoiu – Robert Gârbiţă – Andrei Sin, Adrian Cârstea, Alin Manea – Ştefan Stancu. Au mai intrat: Narcis Cârlig, Al. Popescu, Alex Dinu, Sergiu Jurj. Antrenor: Mugurel Guşatu.

Dunărea Bistreţ: Mihai Ciocârlan – Petre Crişan, Dragoş Ţuculeanu, Andrei Cebuc, Aurelian Bouleanu – Tibi Trăistaru, Marian Goagă, Daniel Oprea, Adrian Mateiţă – Florin Cimpoeru, Costinel Marin. Au mai intrat: Cosmin Ilie, Onuţ Tuţă, Alex Zamfir. Antrenor: Florin Mirea.

Au arbitrat: George Găman – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu.

„Nu mă aşteptam la o diferenţă atât de mare”

La finalul disputei, antrenorul CSU II, Mugurel Guşatu, care îi ţine locul lui Nicolae Zamfir (bolnav), a afirmat că victoria a venit firesc, pe fondul unui joc bun, dar că nu se aştepta la o diferenţă atât de mare.

Mugurel Guşatu, mulţumit de evoluţia alb-albaştrilor (foto: Alexandru Vîrtosu)

„A fost o victorie clară, eu sunt mulţumit de modul cum s-au mişcat băieţii. Din punctul meu de vedere toţi şi-au făcut datoria şi au respectat sarcinile de joc. În general, când echipa joacă bine, nu mai contează cine marchează, iar scorul final este o încununare a evoluţiei echipei în primul rând şi după aceea vine meritul individual. Sincer nu mă aşteptam la o diferenţă atât de mare, dar mă aşteptam la un joc bun din partea băieţilor”, a declarat antrenorul CSU II Craiova, Mugurel Guşatu, pentru GdS.

De partea cealaltă, preşedintele Dunării Bistreţ, Dan Naicu, a afirmat că alta ar fi fost soarta partidei dacă s-ar fi jucat sâmbătă, aşa cum fusese programată, pentru că lotul „satelitului” n-ar fi beneficiat de aportul câtorva jucători de la echipa mare.

Dan Naicu (în picioare) a admis că "satelitul" CSU a câştigat meritat (foto: Alexandru Vîrtosu)
Dan Naicu (în picioare) a admis că „satelitul” CSU a câştigat meritat (foto: Alexandru Vîrtosu)

„Victoria este clară, iar arbitrajul bun. Cu toate astea consider că dacă am fi jucat ieri (sâmbătă – n.r.) altul ar fi fost scorul final, pentru că ei nu mai beneficiau de jucătorii de la prima echipă. Nu e nici o problemă, noi jucăm în continuare cu gândul de a câştiga cât mai multe partide în acest campionat”, a declarat preşedintele Dunării Bistreţ, Dan Naicu, pentru GdS.

Rezultatele etapei a 21-a: sâmbătă: Progresul Segarcea – Viitorul Cârcea 2-3, Danubius Bechet – Dunărea Calafat 2-0, Recolta Ostroveni – Amaradia Melinești 3-0; duminică: Vânătorul Desa – Știința Malu Mare 3-4, Victoria Celaru – Unirea Leamna 0-2, CS Universitatea II Craiova – Dunărea Bistreț 5-0.
Clasament: 1. CS Universitatea II Craiova 53 de puncte (golaveraj 83-13), 2. Viitorul Cârcea 46 (60-33), 3. Dunărea Bistreț 45 (73-18), 4. Dunărea Calafat 45 (63-19), 5. Danubius Bechet 38 (49-41), 6. Progresul Segarcea 37 (52-21), 7. Unirea Leamna 29 (34-47), 8. Recolta Ostroveni 24 (34-48), 9. Știința Malu Mare 19 (32-59), 10. Victoria Celaru 12 (29-77), 11. Amaradia Melinești 9 (17-68), 12. Vânătorul Desa 5 (21-103).