19.8 C
Știri de ultima orăSportTenis: Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells

Tenis: Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells

În setul decisiv, Halep nu i-a dat nici o şansă lui Lepchenko

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (locul 3 WTA) s-a calificat, astăzi, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, după ce a învins-o pe americanca Varvara Lepchenko (locul 31 WTA) cu scorul de 6-1, 3-6, 6-1.

Partida a durat două ore şi 14 minute.

„Este greu să joc împotriva Varvarei. Este stângace, mi-a pus probleme. Mă bucur că am reuşit să câştig. Mulţumesc fanilor că au venit să mă susţină. Sunt fericită că sunt aici şi încerc să joc tenisul cel mai bun”, a spus Simona Halep la finalul meciului cu Lepchenko.

În turul următor, românca o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia, favorita nr. 14), cea care a învins-o pe Garbine Muguruza în confruntarea celor mai talentate tinere jucătoare din circuit, scor 7-5, 6-4.

Halep şi Pliskova s-au mai întâlnit o singură dată, chiar în acest an, în finala de la Dubai, unde Simona s-a impus 6-4, 7-6.