sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportStart lansat pentru atleții de la CSM Craiova

Start lansat pentru atleții de la CSM Craiova

Andrei Ştefana a cucerit titlul naţional în proba de 3.000 m

Atletismul craiovean se menține în elita națională. Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal (CSM Craiova) au obținut un număr impresionant de medalii, 12 (patru de aur, trei de argint, cinci de bronz), la Campionatul Național de sală (seniori, tineret). Competiția s-a desfășurat weekendul trecut la București, în sala „Lia Manoliu“, o arenă care  a fost transformată recent dintr-o ruină într-o încăpere modernă, cu pistă albastră, cu materiale de cea mai bună calitate și condiții propice performanței.

Marian Oprea a pierdut șirul titlurilor de campion cucerite

Trei dintre alergătorii legitimați la clubul din Bănie au obținut cea mai strălucitoare medalie. Triplusaltistul Marian Oprea a câștigat fără emoții un nou titlu de campion național, cu o săritură care a întins ruleta la 16,47 metri. Este un rezultat bun pentru ceea ce și-a propus „Struțul“, o reglare a tehnicii de săritură, la început de sezon. Pentru că a resimțit o durere, Oprea, desemnat cel mai bun atlet român și totodată cel mai bun sportiv din Dolj în 2014, a preferat să nu mai concureze și la săritura în lungime.
Tot pe prima treaptă a podiumului a urcat și Andrei Ștefana, la 3.000 de metri, iar sprinterul Daniel Budin s-a impus în proba de 60 de metri plat, cucerind aurul atât la seniori, cât și la tineret.
Budin, care are dublă legitimare cu CSM Slatina, s-a luptat pentru aur cu un alt sportiv de la CSM Craiova, Ioan Pițigoi. La fel ca și colegul său de club, Pițigoi a luat tot două medalii, dar de argint, la seniori și tineret. Alt medaliat cu argint de la CSM Craiova a fost Cornel Bănănău, la 60 de metri garduri.

Ştafeta feminină de la CSM Craiova, medaliată cu bronz, a fost alcătuită din sportivele Delia Pădureanu (stânga), Mihaela Popescu, Anamaria Sima şi Daniela Constantinescu

Medaliile de bronz au fost mai numeroase, cinci, obținute de Daniela Constantinescu (1.500 metri), Ana Maria Roșianu (60 m) – la senioare și la tineret, și de echipele de ștafetă, masculin (Doru Teofilescu, Silviu Nişu, Cornel Bănănău, Adrian Cârnaru) și feminin (Daniela Constantinescu, Anamaria Sima, Delia Pădureanu, Mihaela Popescu).

10423733_1544420169163946_6567461040384430578_n
„Recolta“ de medalii a fost mult mai bogată decât preconiza directorul clubului craiovean, Sorin Manda, care înainte de concurs estima un număr de zece medalii. „Eu am spus înainte de startul Campionatului Național că sperăm la zece medalii, dar am luat mai mult cu două, ceea ce mă bucură. Acest număr zece nu era bătut în cuie, pentru că știam potențialul atleților noștri. Unii sportivi au realizat recorduri personale, iar o parte dintre cei care au urcat pe podium vor reprezenta România la Campionatul Balcanic de Atletism indoor. Am deplasat 22 de sportivi la Campionatul Național, și seniori, și mai tineri, oferindu-le posibilitatea să lupte pentru un rezultat cât mai bun. Unii dintre ei participaseră și la etapele dinaintea finalei, cu rezultate bune, care acum s-au materializat prin cucerirea unei medalii. Vorbind despre finala Campionatului Național, mă bucur că Ministerul Tineretului și Sportului a găsit fonduri să renoveze sala, care arată superb, iar cei de la Federația Română de Atletism au premiat cu sume frumoase toți sportivii care au urcat pe podium, atât la etapele anterioare, cât și acum, în finală“, a spus ieri Sorin Manda pentru GdS.

Ștafeta masculină de la CSM Craiova, medaliată cu bronz

Anul trecut, la aceeași competiție CSM Craiova obținea doar cinci medalii. Atunci, atletismul craiovean a obținut tot 12 medalii, dar șapte au fost cucerite de alergătoarele de la CS Universitatea Craiova. Acum, doar CSM a avut sportivi medaliați, iar bilanțul poate crește pentru că în perioada următoare va avea loc și Campionatul Național pentru aruncări speciale. Secția de atletism de la CSM Craiova s-a „revigorat“ după ce, de mai bine de un an, conducătorul clubului craiovean a adus, cu dublă legitimare, sportivi valoroși, dar și de perspectivă de la toate cluburile din țară, iar rezultatele se văd în numărul tot mai mare de medalii la fiecare concurs.

Marian Oprea (stânga), aici alături de Gabriela Szabo (ministrul Tineretului și Sportului) și Ion Sandu (președintele FRA) a primit titlul „Atletul anului 2014 în România