21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal – CSU Craiova a remizat în amicalul cu Genclerbirligi

Fotbal – CSU Craiova a remizat în amicalul cu Genclerbirligi

Andrei Herghelegiu (la minge) a marcat în poarta turcilor de la Genclerbirligi (foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de verificare disputată sâmbătă, contra formaţiei din prima ligă turcă Genclerbirligi Ankara, prima din stagiul de pregătire din Antalya. Turcii au deschis scorul în minutul 20 prin Kaya, acesta marcând din postura de unu la unu cu Bălgrădean, „după o fază simplă de atac”, conform site-ului oficial al grupării din Bănie. Alb-albaştrii au restabilit egalitatea prin Herghelegiu (’37), după o pasă foarte bună, pe culoar, a lui Andrei Sin.

Partida a fost viu disputată, cu ocazii la ambele porţi. În prima repriză, Genclerbirligi şi-a creat oportunităţi de gol prin Petrovic (’2, ’18), Bogdan Stancu (’32) şi Kocer (’45), în timp ce Craiova a fost periculoasă prin Brandan (’10, ’40), Bawab (’24), Varga (’28, ’45) şi Herghelegiu (’41).

La reluare, cele două echipe au jucat mai prudent şi şi-au creat mai puţine ocazii de gol, turcii fiind ceva mai combinativi decât oltenii, care s-au apropiat mai mult de reuşită prin Madson (’51), Băluţă (’75) şi Andrei Ivan (’87).

Antrenorul Emil Săndoi şi directorul tehnic, Sorin Cârţu, au folosit câte o formulă de echipă pentru fiecare repriză.

CS Universitatea, repriza 1: Bălgrădean (’33, Straton) – Dumitraş, Frăsinescu, Avrămia, Vătăjelu – Sin, Brandan, Cârstea, Varga – Bawab, Herghelegiu.

CS Universitatea, repriza 2: Straton (’62, Brac) – Dumitras (’73, Cârstea), Acka, Izvoranu, Briceag – Manea, Madson – Băluţă, Mateiu, Târnăcop – Ivan.

Genclerbirligi: Kaplan – Aslantas, Calik, Tosic, Ciftci, Kaya, Gosso, Petrovic, Kocer, Tosun, Stancu.

Următorul meci amical pe care-l vor susţine jucătorii CS Universitatea Craiova va avea loc miercuri, contra azerilor de la Khazar Lankaran, ora de disputare nefiind momentan stabilită.