6.4 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – CS Universitatea Craiova – FC Viitorul, scor 2-1, în Cupa României

Fotbal – CS Universitatea Craiova – FC Viitorul, scor 2-1, în Cupa României

Brandan şi compania şi-au făcut singuri jocul greu cu Viitorul

Formaţia CS Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce s-a impus în această seară, în optimi, pe „Ion Oblemenco”, în faţa echipei FC Viitorul cu scorul de 2-1. Alexandru Băluţă a deschis scorul în minutul 54, Ţâru a egalat (’90+1), iar golul victoriei craiovene a fost marcat de Alexandru Mateiu în prelungiri (’112).

De menţionat că în prima repriză de prelungiri s-a consemnat o accidentare foarte gravă, Nicuşor Bancu fiind transportat la spital cu salvarea după ce a fost faultat dur de Seroni, care a văzut direct cartonaşul roşu (’97). Surse din cadrul grupării oltene susţin că Nicuşor Bancu a suferit o dublă fractură de tibie şi peroneu.

CS Universitatea Craiova: Bălgrădean – Achim, Frăsinescu, Acka (’46, Avrămia), Vătăjelu – Mateiu, Bancu – Bancu, Ferfelea (’69, Bawab), Băluţă (’73, Ad. Cârstea) – Curelea. Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi.

FC Viitorul: Balauru – Nikolov, Ţâru, Seroni, Puţanu – Daminuţă – Neacşa, Pană (’64, Hodorogea), R. Marin, Cârstocea (46, Vina) – Markus (72, Cioablă). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Bancu, Curelea / Pană, Puţanu (2), Vina, Seroni, Nikolov.

Cartonaşe roşii: Puţanu ’80, Seroni ’97.

Au arbitrat: Florin Miron – Alexandru Vodă, Daniel Ciocănea; Sergiu Popa.

Observatori: Constantin Ştefan, Adrian Lucaci.