12.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal: Petrolul Ploiești - Dinamo Zagreb, scor 1-3, în turul play-off-ului Europa League

Fotbal: Petrolul Ploiești – Dinamo Zagreb, scor 1-3, în turul play-off-ului Europa League

Echipa Petrolul Ploiești a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), de formația croată Dinamo Zagreb, joi seara, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, în prima manșă a play-off-ului competiției Europa League, informează Agerpres.

Croații au deschis scorul în minutul 29, în urma unei lovituri de la 11 m transformată de Duje Cop, după un henț în careu comis de Geraldo Alves. Petrolul a egalat în finalul primei reprize, prin Toto Tamuz, care a trimis balonul în poartă la capătul unei acțiuni personale în careul advers (min.45). În repriza secundă, croații au mai marcat de două ori, prin Duje Cop, care a realizat dubla în minutul 80, și Paolo Machado, care a stabilit rezultatul final al întâlnirii în ultimele secunde de joc (min.90+6).

Returul programat pe 28 august în capitala Croației se anunță unul extrem de dificil pentru echipa antrenată de Răzvan Lucescu, care trebuie să marcheze cel puțin două goluri pentru a mai putea spera la calificarea în grupele Europa League.

Petrolul Ploiești: 1. Peterson Pecanha — 2. Jean Sony Alcenat, 3. Geraldo Alves, 35. Gerson, 39. Jean-Alain Fanchone — 15. Ovidiu Hoban (5. Sony Mustivar, min.50), 91. Pablo De Lucas — 20. Njongo Priso (11. Juan Albin, min.63), 80. Filipe Teixeira, 10. Adrian Mutu (căpitan, 7. Gevaro Nepomuceno, min.83) — 99. Toto Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Dinamo Zagreb: 34. Eduardo — 6. Ivo Pinto, 5. Jozo Simunovic, 4. Josip Simunic (căpitan), 19. Josip Pivaric — 77. Marcelo Brozovic, 16. Arijan Ademi — 28. Wilson Eduardo (20. Marko Pjaca, min.63), 2. El Arbi Hilal Soudani (10. Paulo Machado, min.46), 8. Domagoj Antolic (55. Ognjen Vukojevic, min.73) — 90. Duje Cop. Antrenor: Zoran Mamic.

Arbitru: Daniele Orsato, asistenți: Lorenzo Manganelli și Nicola Nicoletti, arbitru de rezervă: Daniele Doveri (toți Italia).

Cartonașe galbene: Alcenat (min.33), Ademi (min.49).

Cartonaș roșu: Gerardo Alves (min.90).