28.4 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenis: Roger Federer a câştigat turneul de la Cincinnati

Tenis: Roger Federer a câştigat turneul de la Cincinnati

Tenismanul elvețian Roger Federer a câștigat duminică turneul de la Cincinnati (Statele Unite), dotat cu premii în valoare de 3.079.555 de  dolari, trecându-și în palmares al 80-lea titlu ATP la simplu din cariera sa, între care 22 de categoria Masters 1000.

Campionul din Țara Cantoanelor l-a învins duminică în finală, cu 6-3, 1-6, 6-2, pe spaniolul David Ferrer.
Fostul număr unu mondial a semnat cu această ocazie al treilea succes al anului, după cele de la Dubai (Emiratele Arabe Unite) și Hamburg (Germania), punând totodată capăt unei perioade de doi ani de insuccese în turneele Masters 1000, categoria cea mai importantă după cele de Mare Șlem.
La 33 de ani, Roger Federer afișează o formă de invidiat, cu numai o săptămână înaintea debutului ultimului turneu de Grand Slam al anului, Openul Statelor Unite.