22.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Argentina a învins Belgia, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinale

Fotbal – Argentina a învins Belgia, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinale

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, la Brasilia, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Belgiei, în sferturile de finală ale competiţiei.  Unicul gol al meciului a fost marcat de Gonzalo Higuain, în minutul 8.

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta – Biglia, Mascherano, Di Maria (Perez ’33) – Lavezzi (Palacio ’71), Messi, Higuain (Gago ’81). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mirallas (Mertens ’60), De Bruyne, Hazard (Chadli ’75) – Origi (Lukaku ’59). Selecţioner: Marc Wilmots.

Cartonaşe galbene: Biglia ’75 / Hazard ’53, Alderweireld ’68  Arbitri: Nicola Rizzoli (Italia) – Renato Faverani (Italia), Andrea Stefani (Italia) – Benjamin Williams (Australia).

În semifinale, Argentina va întâlni învingătoarea meciului Olanda- Costa Rica, programat de la ora 23.00.