17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Argentina a învins Elveţia şi s-a calificat în sferturile CM din Brazilia

Fotbal – Argentina a învins Elveţia şi s-a calificat în sferturile CM din Brazilia

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în urma victoriei de astăzi, de la Sao Paulo, scor 1-0, după prelungiri, din meciul cu selecţionata Elveţiei, în optimile competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Angel Di Maria, în minutul 118, informează Mediafax.

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (‘105+1, Basanta) – Gago (‘106, Biglia), Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi (’74, Palacio). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Elveţia: Benaglio – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez – Behrami, Inler – Shaqiri, Xhaka (’66, Fernandes), Mehmedi (‘113, Dzemaili) – Drmic (’82, Seferovici). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.

Cartonaşe galbene: Rojo ’90, Di Maria ‘120, Garay ‘120+4 / Xhaka ’36, Fernandes ’72.

Au arbitrat: Jonas Eriksson (Suedia) – Mathias Klasenius (Suedia), Daniel Warnmark (Suedia) – Svein Oddvar Moen (Norvegia).

În sferturile de finală, Argentina va întâlni învingătoarea meciului dintre Belgia şi SUA, programat astăzi, de la ora 23.00 (TVR).