15.9 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Franţa a învins Nigeria, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturile CM

Fotbal – Franţa a învins Nigeria, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturile CM

Reprezentativa Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, astăzi, la Brasilia, cu scorul de 2-0, selecţionata Nigeriei, în optimile competiţiei. Golurile au fost marcate de Paul Pogba, în minutul 79 şi Yobo – autogol, în minutul 90+2.

Franţa: Lloris – Debuchy, Koscielny, Varane, Evra – Cabaye, Pogba, Matuidi – Valbuena (’90+3, Sissoko), Giroud (’62, Griezmann), Benzema. Selecţioner: Didier Deschamps.

Nigeria: Enyeama – Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa – Odemwingie, Onazi (’59, Gabriel), Musa, Mikel, Moses (’89, Nwofor) – Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi.

Cartonaş galben: Matuidi ’55.

Au arbitrat: Mark Geiger (SUA) – Mark Sean Hurd (SUA), Joe Fletcher (Canada) – Alireza Faghani (Iran).

În sferturile de finală, Franţa va întâlni învingătoarea partidei dintre Germania şi Algeria, partidă care se dispută de la ora 23.00.