16.2 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică - Berbecar, locul 4, Muntean, locul 6 în finală la paralele, la CE de la Sofia

Gimnastică – Berbecar, locul 4, Muntean, locul 6 în finală la paralele, la CE de la Sofia

Gimnastul Marius Berbecar s-a clasat, astăzi, pe locul 4, iar Andrei Muntean pe locul 6, în finală la paralele, la Campionatul European de la Sofia.
Marius Berbecar a fost notat cu 14.966 clasându-se pe locul 4, iar Andrei Muntean a primit nota 14.166 şi s-a clasat astfel pe locul 6.
Medalia de aur a fost câştigată de Oleg Verniaev (Ucraina, 15.966), urmat de David Beliavski (Rusia, 15.566) şi olandezul Epke Zonderland (15.533).
Tot la seniori, echipa României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 7 (252.779 puncte), titlul european revenind Rusiei (267.959).
De asemenea, la juniori, echipa României a ratat calificarea în finală, gimnaştii români nereuşind nici calificări la individual-compus sau în finalele pe aparate.
La ediţia din 2012 a Campionatului European, România a obţinut medaliile de bronz, după Marea Britanie (aur) şi Rusia (argint).