17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică aerobică - România a câştigat trofeele la trei categorii în CM

Gimnastică aerobică – România a câştigat trofeele la trei categorii în CM

Gimnastica aerobică românească a dominat la trei categorii circuitul de concursuri ale Cupei Miondiale din 2014, cucerind primul loc şi trofeele la individual feminin (Corina Constantin), perechi (Bianca Becze/Marius Petruşe) şi la trio (Anca Surdu/Andreea Bogati/Corina Constantin), informează Agerpres.

La individual feminin, în clasamentul final al Cupei Mondiale, după etapele de la Cantanhede (Portugalia), Aix-les-Bains (Franța), Tokyo (Japonia), Boroveţ (Bulgaria) şi Ponta Delgada (Portugalia), Corina Constantin a ocupat primul loc cu 60 puncte, urmată de franţuzoaica Amelie Joly (58) şi austriaca Lubov Gazov (50). Bianca Becze s-a clasat pe locul 5 cu 45 puncte.

La individual masculin, Mircea Zamfir s-a clasat pe locul 4 cu 32 p, primul loc fiind ocupat de francezul B. Gravel cu 55 p.

La perechi mixte, Marius Petruşe şi Bianca Becze s-au plasat pe primul loc cu 42 puncte, urmaţi de Rusia 40,5 p şi Vietnam 30 p.

La trio feminin, România a acumulat 55 puncte, fiind urmată de Franţa 48 şi Vietnam 41, în timp ce la trio masculin am obţinut locul 10.

La grup, România a ocupat locul 3 cu 30 puncte, fiind devansată de Franţa 48p şi China 45p.