14.2 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – Pandurii i-a pus contră Stelei

Fotbal – Pandurii i-a pus contră Stelei

Pandurii Târgu Jiu a remizat, scor 2-2, în partida disputată în această seară, în deplasare, contra Stelei, contând pentru etapa a 32-a din Liga I. Steaua a deschis scorul prin Keşeru, care a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri, dictată în urma unui henţ în careu comis de Breeveld (’8, 1-0). Gazdele şi-au mărit diferenţa prin Iancu, după o combinaţie cu Ionuţ Neagu (’17, 2-0), iar Matulevicius a redus din handicap în minutul 48, profitând de o greşeală a defensivei adverse (1-2). Golul lituanianului le-a adus un plus de moral gorjenilor, care au restabilit egalitatea în minutul 72, prin Dan Nistor, acesta marcând printr-un şut din afara careului (2-2).

Steaua: Niţă – Matei, Georgievski, Râpă, Pârvulescu – Filip, Neagu (’70, Târnovan) – Iancu (’83, Vâlceanu), Keşeru (’46, Varela), Răduţ – Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Paraskevas, Silva, Momcilovic – Breeveld (’88, Distefano), Nistor, Anton (’82, Elton) – Santos, Matulevicius, Nicoară (’47, Shamsin). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Iancu ’25, Piovaccari ’37, ’38, Keşeru ’44, Râpă ’74, Niţă ’90+5 / Breeveld ’7.

Cartonaş roşu: Piovaccari ’38.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru – Ovidiu Artene, Ioan Ciocănea – Marius Bocăneală, Bogdan Anghelinei; Bogdan Gheorghioiu.

Observator: Aron Huzu.