20.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschet (m): SCM-U Craiova – CSM Oradea, scor 53-85, în play-off-ul Ligii Naţionale

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a pierdut astăzi, scor 53-85, partida susţinută în Sala Polivalentă, în faţa echipei CSM Oradea, în meciul al treilea din primul tur al play-off-ului Ligii Naţionale. După acest rezultat, SCM-U Craiova a încheiat sezonul pe locul 7.

Componenţa celor două formaţii:

SCM-U Craiova: Seals, B. Popescu, Sokk, Naletilic, Drăguşin, Căpuşan, Bureau, Gavrilă, Babic, Kovac, Mocanu, Damian. Antrenor: Marcel Ţenter.

CSM Oradea: Comagic, Markovic, Paşca, D. Popescu, S. Pop, Hora, Dillon, Subotic, Nicoară, Denison, Ţibîrnă, Franklin. Antrenor: Cristian Achim.

Desfăşurarea meciului:

A început partida.

Min. 1  Bogdan Popescu a reuşit primul coş de trei puncte pentru Craiova.

Min. 2 Oaspeţii au reuşit să egaleze rapid, scor 3-3.

Min. 3 Bureau a readus Craiova în avantaj marcând două coşuri succesive, scor 7-3.

Min. 4 Oaspeţii punctat pentru 7-5.

Min. 5 B. Popescu a punctat din nou pentru 9-7, iar Oradea a profitat de neatenţia alb-albaştrilor, scorul devenind 9-11.

Min. 6 Nicoară, de la Oradea, a dus scorul la 9-13.

Min. 7 Gazdele nu se regăsesc şi Oradea conduce cu 9-17.

Min. 8 Oradea a ajunss la un avans de zece puncte: 9-19.

Min. 9 B. Popescu a spart gheaţa, punctând pentru 11-19.

Min. 9 Dillon a reuşit trei puncte, 11-22. Imediat Oradea a făcut 11-25.

Min. 10 Drăguşin a stabilit scorul primului sfert: 13-27.

Sfertul 2

Min. 1  Dillon a transformat o aruncare liberă, scor 13-28.

Min. 2 Kovac a reuşit un coş de trei puncte, scor 16-29.

Min. 3 Babic a punctat pentru 18-29.

Min. 4 Jocul pare unul de vacanţă şi scorul devine 18-31.

Min. 5 B: Popescu a înscris pentru 20-36.

Min. 6 Scorul a luat proporţii: 20-40.

Min. 7 Comagic a dus scorul la 20-42.

Min. 8 Bureau a marcat după minute bune fără coş pentru Craiova: 22-42.

Min. 9 Oradea defilează în acest joc, 22-42.

Min. 10 Bureau a mai redus din handicap, stabilind scorul pauzei: 24-44.

Sfertul 3

Min. 1 Tot Oradea este la timona partidei, scor 24-46.

Min. 2 Oaspeţii au dus scorul la 24-48.

Min. 3 Craiova nu a reuşit nici un coş până acum în repriza a doua. Denison a punctat pentru 24-50.

Min. 4 Markovic a dus scorul la 24-55.

Min. 5 Draguşin a reuşit primul coş pentru Craiova după aproape cinci minute de joc, 26-55.

Min. 5 Petar Babic a marcat două coşuri, unul de trei puncte şi altul de două, reducând din diferenţă, 31-55.

Min. 6 Bureau a punctat pentru 33-57.

Min. 7 LeVar Seals a reuşit şi el un coş, 35-57.

Min. 8 Seals a transformat o aruncare liberă, 36-59.

Min. 9 Kovac l-a imitat pe Seals, scorul devenind 37-59. Kovac a mai reuşit o transformare, 38.59.

Min. 9 Seals a punctat pentru 40-61.

Min. 10 Kovac a ridicat spectatorii în picioare după un coş de trei puncte, 43-61. Oradea a revenit, marcând pentru 43-64.

Sfertul 4

Min. 1 Oradea a punctat pentru 43-66.

Min. 3 SCM-U Craiova joacă în aceeaşi manieră şi Oradea se distanţează: 43-70.

Min. 4 Comagic a transformat o aruncare liberă, 43-71.

Min. 4 Diferenţa a ajuns la 30 de puncte pentru Oradea: 43-73.

Min. 5 Scorul a devenit 43-75.

Min. 6 CSM Oradea parcă joacă singură pe teren, 43-79.

Min. 7 Seals a reuşit primele puncte din acest sfert. După mai bine de şase minute Craiova a marcat: 45-79.

Min. 8 Babic a dus scorul la 48-82.

Min. 9 Babic a punctat din nou, 51-82.

Min. 10 Mihai Gavrilă a transformat două aruncări libere în uralele publicului.

Scor final: 53-85.