21.7 C
Știri de ultima orăSportSoţii Sorescu, câştigători la Oneşti

Soţii Sorescu, câştigători la Oneşti

Cosmin şi Ileana Sorescu, aruncătorii campioni de la CSM Craiova, au participat în weekend, la Oneşti, la un grand prix de aruncări lungi.
Conform aşteptărilor, Cosmin s-a impus în proba de aruncarea ciocanului, în timp ce soţia sa, Ileana, a câştigat proba de aruncarea discului.
„A fost un concurs de verificare pentru noi, un antrenament bun. Ne-am testat pregătirea într-un formă competiţională şi a fost bine. Rezultatul în sine nu este foarte important pentru că a fost un grand prix, o competiţie amicală, dar pentru noi contează că am început cu dreptul sezonul de vară şi ne pregătim pentru următoarele întreceri naţionale“, a spus Ileana Sorescu.
Alţi alergători de la CSM au fost angrenaţi la Memoriaul „Bobo Enescu“ de la Râmnicu Vâlcea şi au obţinut numeroase clasări pe podium: Marius Buşcă – locul 1 la 800 de m şi 3.000 de m, Ana Maria Sima – locul 1 la 800 de m (record personal – 2:08.05 şi record al competiţiei) şi locul 1 la 400 de m, Andreea Roşca  – locul 2 la 800 m şi locul 3 la 3.000 m, Sorin Coandă – locul 1 la 400 mg, Elena Bîrsanu – locul 2 la 3.000 m (cu record personal – 11.41), Daniel Andrei  – locul 3 la 800 de m. Radu Lozan  a ocupat locul  6 în probele de 200 şi 400 metri.