21.7 C
Știri de ultima orăSportHandbal (f) - HCM Baia Mare a câştigat Cupa României

Handbal (f) – HCM Baia Mare a câştigat Cupa României

HCM Baia Mare a câştigat Cupa României la handbal feminin, învingând astăzi în finala turneului desfășurat în Sala Sporturilor din Târgovişte, echipa HCM Roman cu scorul de 23-21 (11-8), informează Agerpres. Jucătoarele din Baia Mare şi-au păstrat astfel trofeul, după un meci cu o desfășurare interesantă: primul gol pentru HCM Roman a fost marcat abia în minutul 16, echipă care a revenit la numai trei goluri până la pauză, deşi a terminat prima parte cu trei eliminări simultane. În aceeași situație s-au aflat și băimărencele în debutul celei de-a 2-a reprize, dar portăriţa lor Paula Ungureanu a făcut minuni, contribuind din plin la acest succes.

În meciul pentru locul 3, dispitat tot astăzi, la Târgoviște, ASC Corona Braşov a învins-o pe SCM Craiova cu 34-24 (18-10).