22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportScrimerii de la „Trişcu“ au cucerit 15 medalii la Campionatul Naţional

Scrimerii de la „Trişcu“ au cucerit 15 medalii la Campionatul Naţional

Scrimerii de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ din Craiova au câştigat 15 medalii la Campionatul Naţional Şcolar, competiţie încheiată ieri chiar la sala din curtea liceului din Bănie. Miercuri, în prima zi de concurs, gazdele au cucerit şapte medalii.
La spadă masculin, craiovenii au cucerit cinci medalii. La individual, au urcat pe podium Mihai Bigea – aur, Andrei Dogaru – argint şi Ştefan Bivolaru – bronz. Echipa LPS 1, alcătuită din cei trei, a devenit campioană naţională, iar echipa LPS 2 Craiova (Mihai Ciovică, Liviu Pascu şi Robert Postelnicu) a obţinut medalia de argint. Tot miercuri, la floretă feminin, echipa LPS „Petrache Trişcu“ (Diana Vasile, Alina Văduva, Greti Găman) a devenit campioană naţională, iar Diana Vasile a câştigat şi medalia de argint la individual.
Ieri, craiovenii au cucerit opt medalii. La spadă feminin individual, Alina Văduva a ocupat locul doi, iar colega sa Greti Găman s-a clasat pe locul trei. În întrecerea pe echipe, LPS „Petrache Trişcu“ 1 Craiova (Alina Văduva, Greti Găman, Diana Vasile) a cucerit titlul naţional, iar LPS 2 Craiova (Iulia Rânda, Andreea Florescu, Ana Maria Birtu) a obţinut locul trei. La floretă, băieţii din Craiova au obţinut patru medalii, după cum urmează: la individual: 1. Ştefan Bivolaru, 2. Mihai Bigea, 3. Andrei Dogaru. Cei trei au intrat în posesia medaliei de aur la echipe.
Sportivii craioveni sunt pregătiţi de profesorii Daniel Matache, Mădălina Mincu şi Gabriela Vecea. Competiţia, organizată de ISJ Dolj şi LPS „Petrache Trişcu“ a reunit 120 de sportivi de la 11 cluburi din ţară.