10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – Real Madrid şi Chelsea Londra, în semifinalele Ligii Campionilor

Fotbal – Real Madrid şi Chelsea Londra, în semifinalele Ligii Campionilor

Formaţiile Real Madrid şi Chelsea Londra s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au depăşit echipele Borussia Dortmund, respectiv Paris Saint Germain.

Ieri seară, în manşa a doua a sferturilor de finală, Real Madrid, fără Cristiano Ronaldo pe teren, a pierdut cu 2-0 partida din Germania, dar victoria cu 3-0 de pe „Santiago Bernabeu” i-a permis să continue competiţia. Golurile Borussiei Dortmund au fost marcate de Reus (’24, ’37). De menţionat că „galacticii” au irosit o lovitură de la 11 metri prin Angel di Maria (’17).

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Piszczeck (’81, Aubameyang), Friedrich, Hummels, Durm – Jojic, Kirch – Grobkreutz, Mkhitarya, Reus – Lewandovski. Antrenor: J. Klopp.

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao – Illaramendi (’46, Isco), Alonso, Modric – Di Maria (’73, Casemiro), Benzema (’90+2, Varane), Bale. Antrenor: C. Ancelotti.

Cech, omul meciului pe „Stamford Bridge”

În cealaltă partidă de ieri seară, Chelsea Londra a reuşit o calificare nesperată în dauna grupării Paris Saint Germain, care se impusese în meciul tur cu 3-1 pe teren propriu. Britanicii au făcut o partidă excelentă pe „Stamford Bridge”, în special portarul Petr Cech, şi s-au impus cu 2-0, golurile fiind marcate de Schurrle (’32) şi Ba (’87).

Chelsea: Cech – Ivanovic, Cahil, Terry, Azpilicueta – Luiz, Lampard (’66, Ba) – Wilian, Oscar (’81, Torres), Hazard (’18, Schurrle) – Eto’o. Antrenor: J. Mourinho.

PSG: Sirigu – Jallet, Alex, Silva, Maxwell – Motta – Verratti (’55, Cabaye), Matuidi – Lucas (’84, Maarquinhos), Cavani, Lavezzi (’73, Pastore). Antrenor: L. Blanc.

Celelalte două „sferturi”, Atletico Madrid – FC Barcelona (în tur 1-1) şi Bayern Munchen – Manchester United (în tur 1-1), se vor disputa astăzi, de la ora 21.45.