6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFormula 1 - Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Bahrainului

Formula 1 – Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Bahrainului

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, astăzi, Marele Premiu al Bahrainului, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de coechipierul său, Nico Rosberg, şi de mexicanul Sergio Perez (Force India), informează Mediafax. Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a fost al patrulea, germanul Nico Hulkenberg (Force India) a fost al cincilea, iar germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a trecut linia de sosire al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine brazilianul Felipe Massa (Williams), finlandezul Valtteri Bottas (Williams), spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).

Următoarea cursă, Marele Premiu al Chinei, va avea loc, în 20 aprilie, la Shanghai.