10 C
Știri de ultima orăSportFotbal – Real Madrid şi PSG, cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor

Fotbal – Real Madrid şi PSG, cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor

Fotbalul spectacol din Liga Campionilor a fost prezent şi ieri seară pe „Santiago Bernabeu” şi „Parc des Princes”, în cele două dispute din manşa întâi a sferturilor de finală.

În Spania, Real Madrid a trecut la pas, cu 3-0, de Borussia Dortmund, golurile „galacticilor” fiind marcate de Gareth Bale (’3), Isco (’27) şi Cristiano Ronaldo (’56).

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao – Modric, Alonso, Isco (’71, Illarramendi) – Bale, Benzema (’75, Morata), Ronaldo (’80, Casemiro). Antrenor: C. Ancelotti.

Borussia Dotmund: Weidenfeller – Piszczek (’66, Schieber), Hummels, Papastathopoulos, Durm – Kehl (’74, Jojic), Sahin – Grobkreutz, Mkhitharyan (’64, Hofmann), Reus – Aubemeyang. Antrenor: J. Klopp.

În Franţa, Paris Saint Germain a început în forţă meciul cu Chelsea, a marcat prin Lavezzi (’4), dar a intrat la cabine la egalitate cu gruparea britanică, pentru că Eden Hazard a marcat din penali în minutul 27. După pauză, gruparea din Hexagon a presat şi a făcut pentru 2-1, reuşita francezilor fiind de fapt un autogol, David Luiz respingând nefericit, în propria poartă (’61). Scorul final l-a stabilit însă Pastore, care a şutat imparabil de la aproximativ 11 metri (3-1, ’90+3).

Paris Saint Germain: Sirigu – Jallet, Alex, Silva, Maxwell – Verratti (’75, Cabaye), Motta, Matuidi – Cavani, Ibrahimovic (’69, Lucas), Lavezzi (’85, Pastore). Antrenor: L. Blanc.

Chelsea Londra: Cech – Ivanovic, Cahil, Terry, Azpilicueta – Ramires, Luiz – Wilian, Oscar (’72, Lampard), Hazard – Schurrle (’59, Torres). Antrenor: J. Mourinho.

Meciurile retur vor avea loc pe 8 aprilie.

În celelalte două „sferturi”, disputate marţi, FC Barcelona a remizat cu Atletico Madrid, iar Manchester United a făcut egal cu Bayern Munchen, în ambele dispute scorul fiind 1-1. Returul acestor două confruntări va avea loc pe 9 aprilie.