22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism - Marius Ionescu, pe locul 57 la Mondialele de semimaraton

Atletism – Marius Ionescu, pe locul 57 la Mondialele de semimaraton

Atletul Marius Ionescu, de la CSM Craiova, a încheiat pe locul 57 Campionatul Mondial de semimaraton, desfăşurat ieri la Copenhaga (Danemarca). „Piciul” a terminat cursa cu timpul 1:03,54, un record stagional pentru el. Marius este specializat în proba de maraton, una foarte solicitantă, vine după un cantonament de lungă durată în Kenya, şi a participat la Mondialele de semimaraton deşi acest concurs nu făcea parte, iniţial, din programul său pe 2014.

În cursa masculină de semimaraton din Danemarca au participat 113 sportivi, câştigător fiind un kenian, Geoffrey Kipsang Kamworor, cu timpul 59:08. Celălalt român din cursă, Nicolae Soare, s-a clasat pe locul 63 (1:04,07).
În întrecerea feminină s-au aflat la start şi două reprezentante ale unor cluburi din Oltenia. Tânăra Luminiţa Achim, de la CS Universitatea Craiova, a ocupat locul 61, cu record personal, 1:16,45, iar Elena Moagă (CS Pandurii Târgu Jiu) s-a clasat pe locul 79 (1:22,45, record stagional).

Editor: Alexandru Vîrtosu