15 C
miercuri, 29 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenis - Monica Niculescu şi Klara Zakopalova, în turul doi la Australian Open

Tenis – Monica Niculescu şi Klara Zakopalova, în turul doi la Australian Open

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi Klara Zakopalova (Cehia) s-a calificat în manşa secundă a probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Niculescu şi Zakapalova au câştigat astăzi, la Melbourne, scor 6-3, 6-2, meciul disputat cu româncele Irina Begu şi Sorana Cîrstea.

Meciul a fost întrerupt după primul set (6-3), din cauza căldurii foarte mari de la Antipozi, iar Niculescu şi Zakopalova nu au avut probleme nici în setul al doilea, adjudecat cu 6-2.
În turul secund, Niculescu şi Zakopalova, cel mai în formă cuplul feminin al momentului, vor înfrunta favoritele nr. 6 ale probei, Cara Black (Zimbabwe) şi Sania Mirza (India), victorioase cu 6-1, 6-4 în faţa australiencelor Tammi Patterson şi Arina Rodionova.
Niculescu şi Zakopalova au în palmares două titluri WTA la dublu anul acesta, la Shenzhen şi Hobart.
Monica Niculescu este calificată şi în turul al treilea la simplu.