14.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenis - Franţa a câştigat Cupa Hopman, după 2-1 în finală cu Polonia

Tenis – Franţa a câştigat Cupa Hopman, după 2-1 în finală cu Polonia

Echipa de tenis a Franţei a câştigat competiţia mixtă pe echipe Cupa Hopman, după ce a învins Polonia cu scorul de 2-1, în finala disputată la Perth (Australia), informează Agerpres. Jo-Wilfried Tsonga (10 ATP) a adus primul punct Franţei după ce l-a învins la simplu pe Grzegorz Panfil, 288 ATP, cu 6-3, 3-6, 6-3. Egalitatea s-a restabilit datorită victoriei polonezei Agnieszka Radwanska, care s-a impus în faţa franţuzoaicei Alizé Cornet cu 6-3, 6-7, 6-2. Partida de dublu a devenit decisivă, iar Tsonga şi Cornet au reuşit punctul victoriei după ce au învins perechea Panfil/Radwanska cu 6-0, 6-2.

Echipa Franţei a câştigat pentru prima oară trofeul Cupei Hopman, după ce a mai jucat finala în 1998 şi 2012.