12.3 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFCU Craiova a părăsit Cupa României cu capul sus

FCU Craiova a părăsit Cupa României cu capul sus

Formaţia FC Universitatea Craiova a fost eliminată din 16-imile Cupei României, fiind învinsă în această seară, pe stadionul „Municipal“ (spectatori 3.000), scor 0-1, de Petrolul Ploieşti, ocupanta locul trei în Liga I. Unicul gol al meciului l-a marcat Soni Mustivar, care a profitat de marcajul „larg“ al lui Bălaşa şi a şutat imparabil, din centrul careului mare, lângă bara din dreapta, Hotoboc fiind un simplu „spectator“ (’18).

Per ansamblu, alb-albaştrii au lăsat o impresie plăcută. Au avut o evoluţie bună în prima repriză, deşi nu şi-au trecut în cont prea multe ocazii de gol, singurele faze notabile fiind un şut pe lângă poartă al lui Michael Baird (’39) şi unul peste al lui Robert Săceanu (’43).

La reluare, oltenii au avut o evoluţie mai curajoasă, fiind mult mai insistenţi în faza ofensivă, Săceanu (’51), Baird (’68) şi Cruceru (’79) fiind cei care au pus în pericol poarta lui Mircea Bornescu, însă fără schimbe soarta meciului.

Înainte de startul partidei, în împrejurimile stadionului „Municipal“ din Turnu Severin a avut loc şi o ciocnire între suporterii celor două formaţii, autocarul prahovenilor fiind destul de avariat.

În minutul 28 partida a fost oprită pentru puţin timp, întrucât galeria craioveană a folosit fumigene şi a aprins torţe, unele dintre acestea ajungând pe terenul de joc, însă fără să se întâmple însă ceva.

FC Universitatea: Hotoboc – Mitic, Acka, Ciucă, Săceanu – Cruceru, N. Nicolae (’60, Goge), Bălaşa, V. Gheorghe (’80, Frăsineanu) – Stoianof (’57, Ripoli), Baird. Antrenor: Nicolo Napoli.

Petrolul Ploieşti: Bornescu – Alcenat, Benga, Geraldo, Beţa – De Lucas, Mustivar (’72, Romario) – Boudjemaa, Albin (’85, Teixeira), Fernandes (’58, Priso) – Camara. Antrenor: Cosmin Contra.

Catonaşe galbene: Cruceru, Mitic, Hotoboc, Frăsineanu / Mustivar, Alcenat, Fernandes, Beţa, Teixeira.

Au arbitrat: Iulian Dima – Marius Nicoară, Andrei Constantinescu; Marian Balaci.

Observatori: Nicolae Marodin, Constantin Constantinescu.