22.3 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism: România a cucerit o medalie de aur şi una de argint la Balcaniada de semimaraton

România a cucerit 1 medalie de aur prin Nicolae Soare şi una de argint prin Elena Moagă la Campionatul Balcanic de semimaraton pentru seniori, disputată azi  pe un traseu din municipiul Oradea.

Potrivit agerpres.ro, în cursa masculină de semimaraton, la seniori, Nicolae Soare (România) parcurs distanţa de 21,097 km într-o oră, patru minute şi 26 de secunde, stabilind cea mai bună performanţă naţională de tineret, şi a fost urmat în clasament de turcul Bilgic Fatih (1h04min50sec) şi de Vitalie Gheorghiţă (Rep. Moldova) – 1h06min28sec.

În cursa feminină, Olivera Jevtic (Serbia) s-a impus cu timpul de 1h14min39sec şi a fost urmată de românca Elena Moagă (1h17min12sec) şi de turcoaica Tyrkan Ozata (1h17min59sec).