13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Astra Giurgiu a fost eliminată de Maccabi Tel-Aviv în play-off-ul Ligii Europa

Fotbal – Astra Giurgiu a fost eliminată de Maccabi Tel-Aviv în play-off-ul Ligii Europa

Echipa Astra Giurgiu a ratat calificarea în grupele Ligii Europa, după ce a terminat la egalitate, astăzi, la Piatra Neamţ, scor 1-1 (1-1), cu formaţia israeliană Maccabi Haifa, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei. În tur, Maccabi Haifa s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0. Astra a deschis scorul prin craioveanul Valerică Găman, în minutul 27, Maccabi reuşind egalarea prin Rayo, în minutul 34.

Astra Giurgiu: Lung jr – Bărboianu, Găman, A. Mureşan, Junior Morais – Laban, Cristescu – Enache, Ivanovski, William – Fatai. Antrenor: Daniel Isăilă.

Maccabi Haifa: Saranov – Meshumar (Piliavski ’73), Cocalici, Keinan, Twatha (Schneimann ’19) – Rayo, Boccoli, Katan – Ezra, Abuhazira, Turgeman (Ndlovu ’62). Antrenor: Ariel Benado.

Cartonaşe galbene: Fatai ’36, Cristescu ’47, Ivanovski ’50 / Katan ’28, Ndlovu ’85, Boccoli ’86.

Au arbitrat: Huseyin Gocek (central) – Mustafa Eyisoy, Orkun Aktaş (asistenţi) – Suleyman Abay (rezervă) – toţi Turcia.

La partida de la Piatra Neamţ au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, dintre care 50 de fani israelieni.

Astra Giurgiu va intra într-o tragere la sorţi, alături de celelalte echipe eliminate în play-off-ul Ligii Europa, pentru a înlocui în faza grupelor clubul Fenerbahce Istanbul, exclus din cupele europene pentru implicarea în cazul meciurilor trucate în Turcia.