17.8 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSorana Cârstea, în turul al doilea la US OPEN

Sorana Cârstea, în turul al doilea la US OPEN

Sorana Cârstea a trecut aseară în turul al doilea la US OPEN, şi-a asigurat un cec de 53.000 de dolari şi 100 de puncte WTA, iar în turul secund o poate întâlni pe compatrioata sa Alexandra Cadanţu, dacă aceasta va trece de japoneza Kurumi Nara (venită din calificări).
Jucătoarea română de tenis a învins-o la Flushing Meadows (New York) pe Sharon Fichman (Canada), cu 7-5, 5-7, 6-1. Românca a început bine şi a reuşit să îşi adjudece primul set, dar apoi l-a pierdut pe al doilea, după ce Fichman a făcut breakul la scorul de 5-5. În decisivi, Sorana s-a impus fără drept de apel, cu 6-1, adjudecându-şi victoria după o oră şi 45 de minute.
Sorana Cîrstea pierduse singurul meci disputat până acum cu Fichman, care s-a impus cu un sec 6-2, 6-0 în 2010 în primul tur la Acapulco.
În alt meci jucat luni, în primul tur, Irina Begu a fost învinsă cu 6-1, 6-3 de poloneza Urszula Radwanska.